Oferta HE dla przedsiębiorców
Dzięki finansowaniu ze schematu EIC Accelerator, indywidualni przedsiębiorcy mają możliwość rozwijać i wdrażać swoje innowacyjne rozwiązania, a naukowcy przekształcać swoje odkrycia w przynoszące profity przedsięwzięcia biznesowe.
Kto może skorzystać?
Wniosek może być złożony przez:
- Pojedyncze MŚP;
- Osoby fizyczne i/lub prawne planujące utworzenie MŚP (jako np. spin-off/spin-out);
- Pojedyncze przedsiębiorstwa typu „mid-cup” (finansowany będzie tylko komponent inwestycyjny).
Warunki:
- Posiadanie przełomowego i zaawansowanego technologicznie produktu, usługi lub modelu biznesowego (TRL 5/6);
- Zorientowanie na rynkowe wdrożenie innowacji;
- Ambicja konkurowania na rynkach międzynarodowych.
O co można wnioskować?
-
Finansowanie mieszane (Blended Finance) - dla wnioskodawców mających problem z pozyskaniem inwestora. Finansowanie mieszane to połączenie dwóch form pomocy:
- Komponent grantowy (do 2,5 mln euro) na dalsze prace badawczo-rozwojowe (TRL 5/6-8);
- Komponent inwestycyjny (od 0,5 mln do 15 mln euro) na komercjalizację (TRL 9) i wiąże się z przekazaniem do 25% udziałów w firmie funduszowi EIC Equity Fund na okres od 7 do 10 lat.
- Tylko grant (Grant Only) – dla wnioskodawców posiadających inwestora.
- Najpierw grant (Grant First) – dla wnioskodawców liczących na znalezienie inwestora, dopuszczających jednak skorzystanie z komponentu inwestycyjnego EIC.
- Tylko komponent inwestycyjny – dla wnioskodawców typu „mid-cup”.
Kiedy składać wnioski?
W ramach Programu Pracy EIC 2021 ogłoszone zostały 2 konkursy:
- EIC Accelerator Open – brak tematów konkursowych.
-
EIC Accelerator Challenges – wnioski muszą wpisywać się w określoną tematykę konkursową:
- Strategic Digital and Health technologies;
- Green Deal innovations for the economic recovery.
Procedura aplikacyjna podzielona jest na etapy:
- Etap I: Krótki wniosek wraz z prezentacją i 3-min. filmem. Aplikować można w dowolnym momencie. Wnioski te są oceniane na bieżąco. Wyniki oceny będą przedstawione wnioskodawcy po 3-4 tygodniach.
- Etap II: W przypadku pozytywnej opinii recenzentów, wnioskodawca może przygotować pełny wniosek wraz z biznesplanem. Już na tym etapie EIC daje wnioskodawcom dostęp do usług w ramach EIC Business Acceleration Services obejmujących m.in. pomoc ze strony eksperta od komercjalizacji.
- Etap III: Gotowy wniosek należy złożyć w ciągu 12 m-cy na jeden z wyznaczonych terminów naboru wniosków (tzw. cut-off). Dla naboru wniosków z Programu Pracy EIC 2021 są to dwie daty: 16 czerwca i 6 października 2021. Wszystkie wnioski złożone przed jedną z dat cut-off będą ocenione przez ekspertów w ciągu kolejnych 5-6 tygodni.
- Etap IV: Wnioskodawcy, których propozycje zostaną pozytywnie ocenione zostaną zaproszeni na rozmowę z EIC Jury. Od tej rozmowy zależeć będzie podpisanie umowy grantowej.
W przypadku niepowodzenia na jednym z etapów, przedsiębiorca ma jednokrotną możliwość poprawienia wniosku.
W niektórych przypadkach EIC Jury może zamiast grantu zaproponować certyfikat Seal of Excellence, dający możliwość uzyskania finansowania z innych źródeł.
Wsparcie wnioskodawców:
- Wnioskodawców zachęcamy do korzystania z usług mentoringowych i konsultacyjnych u ekspertów KPK (Krajowego Punktu Kontaktowego Programu Ramowego Horyzont Europa przy NCBR) oraz sieci Regionalnych Punktów Kontaktowych w 11 regionach Polski. Przedsiębiorców posiadających siedziby na terenie województwa lubelskiego i świętokrzyskiego zapraszamy do RPK Lublin!
- Wsparcie w zakresie przygotowania biznesplanu można otrzymać także od ekspertów sieci EEN (Enterprise Europe Network). Biura sieci działają w 21 miastach Polski.
- Wnioskodawcy mogą też ubiegać się o „Granty na eurogranty” PARP, których celem jest refundowanie kosztów przygotowania wniosku składanego do programu Horyzont Europa. Oznacza to, że przygotowanie wniosków europejskich można powierzyć wyspecjalizowanym podmiotom komercyjnym.
Więcej informacji: