Programy NCN
Narodowe Centrum Nauki jest agencją wykonawczą, której celem jest wspieranie działalności naukowej obejmującej badania podstawowe nie skierowane na praktyczne zastosowanie ani użytkowanie. wa Wyższego, w tym opracowywanie programów badawczych ważnych dla kultury narodowej.
Konkursy krajowe:
- OPUS – konkurs na projekty badawcze, w tym finansowanie zakupu lub wytworzenia aparatury naukowo-badawczej niezbędnej do realizacji tych projektów.
- PRELUDIUM – konkurs na projekty badawcze realizowane przez osoby rozpoczynające karierę naukową nieposiadające stopnia naukowego doktora.
- PRELUDIUM BIS - konkurs na projekty badawcze realizowane przez doktorantów w szkołach doktorskich.
- SONATINA - konkurs na projekty badawcze realizowane przez osoby posiadające stopień naukowy doktora, uzyskany w okresie do 3 lat przed rokiem wystąpienia z wnioskiem.
- SONATA – konkurs na projekty badawcze realizowane przez osoby rozpoczynające karierę naukową posiadające stopień naukowy doktora.
- SONATA BIS – konkurs na projekty badawcze mające na celu powołanie nowego zespołu naukowego, realizowane przez osoby posiadające stopień naukowy lub tytuł naukowy, które uzyskały stopień naukowy doktora w okresie od 2 do 12 lat przed rokiem wystąpienia z wnioskiem.
- HARMONIA – konkurs na projekty badawcze realizowane w ramach współpracy międzynarodowej.
- MAESTRO – konkurs dla doświadczonych naukowców na projekty badawcze mające na celu realizację pionierskich badań naukowych, w tym interdyscyplinarnych, ważnych dla rozwoju nauki, wykraczających poza dotychczasowy stan wiedzy, których efektem mogą być odkrycia naukowe.
- SYMFONIA – na międzydziedzinowe projekty badawcze realizowane przez wybitnych naukowców, których badania wyróżniają się najwyższą jakością, odważnym przekraczaniem granic pomiędzy różnymi dziedzinami nauki, przyczyniając się do tworzenia nowych wartości i otwierania nowych perspektyw w nauce.
- MINIATURA - konkurs na pojedyncze działania naukowe.
- ETIUDA – konkurs na stypendia doktorskie.
- FUGA – konkurs na staże krajowe po uzyskaniu stopnia naukowego doktora.
- TANGO - konkurs na projekty zakładające wdrażanie w praktyce gospodarczej i społecznej wyników uzyskanych w rezultacie badań podstawowych.
- POLONEZ BIS - konkurs dla naukowców przyjeżdżających z zagranicy.
- UWERTURA - konkurs na staże w zagranicznych zespołach naukowych realizujących granty ERC.
- Dioscuri - konkurs na utworzenie Centrów Doskonałości Naukowej Dioscuri.
- ARTIQ - konkurs na utworzenie Centrów Doskonałości AI.
Konkursy międzynarodowe wg dziedziny:
Nauki humanistyczne, społeczne i o sztuce – konkursy wielostronne
- URBAN EUROPE (w trakcie oceny) – wspiera naukowców realizujących międzynarodowe, interdyscyplinarne projekty badawcze odpowiadające na wyzwania współczesnych miast i obszarów zurbanizowanych.
- CHANSE (w trakcie oceny) - wspiera badania naukowe w obszarze humanistyki i nauk społecznych, inspiruje współpracę między naukowcami a różnymi grupami interesariuszy.
- T-AP (w trakcie oceny) - sieć współpracy dla podmiotów finansujących badania naukowe z krajów obu Ameryk i Europy, finansująca badania naukowe w zakresie nauk humanistycznych i społecznych.
Nauki humanistyczne, społeczne i o sztuce - konkursy dwustronne
- BEETHOVEN CLASSIC (w trakcie oceny) - konkurs na polsko-niemieckie projekty badawcze z zakresu nauk humanistycznych, społecznych i o sztuce oraz wybranych dyscyplin nauk ścisłych i technicznych, realizowane przez zespoły polsko-niemieckie.
Nauki o życiu - konkursy wielostronne
- BiodivERsA (w trakcie oceny) - promowanie ogólnoeuropejskich badań poświęconych ochronie środowiska naturalnego i zrównoważonemu zarządzaniu bioróżnorodnością.
- ForestValue (w trakcie oceny) - wspieranie innowacyjności i konkurencyjności sektora leśnego w Europie oraz jego przekształcenie w sektor wykorzystujący zasoby leśne w oparciu o zdobycze nauki.
- JPIAMR (w trakcie oceny) – finansowanie międzynarodowych projektów mających na celu ograniczanie antybiotykooporności (AMR).
- JPND (w trakcie oceny) - wspiera badania naukowe nad chorobami neurozwyrodnieniowymi.
Nauki ścisłe i techniczne - konkursy wielostronne
- CHIST-ERA (w trakcie oceny) - wspieranie badań z zakresu technologii informacyjnych oraz komunikacyjnych ICST (Information and Communication Science and Technologies).
- M-ERA.NET (w trakcie oceny) - finansuje badania z obszaru nauk o materiałach oraz inżynierii materiałowej.
- QuantERA - finansowanie badań i innowacji w dziedzinie technologii kwantowych w Europie poprzez organizację konkursów na międzynarodowe projekty badawcze.
- Solar-Driven Chemistry (otwarty) - finansuje międzynarodowe projekty badawcze w zakresie procesów fotochemicznych w świetle słonecznym.
Konkursy międzynarodowe obejmujące dowolną dziedzinę nauki
Konkursy dwustronne:
- DIOSCURI (otwarty) - konkurs na utworzenie Centrów Doskonałości Naukowej Dioscuri.
- SHENG (w trakcie oceny) - konkurs na polsko-chińskie projekty badawcze.
Konkursy wielostronne:
- WEAVE (otwarty) - opiera się na wielostronnej współpracy między instytucjami finansującymi badania naukowe, skupionymi w stowarzyszeniu Science Europe.
Narodowe Centrum Nauki: http://www.ncn.gov.pl/