Międzynarodowe Agendy Badawcze

 

Celem programu Międzynarodowe Agendy Badawcze jest umożliwienie utworzenia w Polsce nowych jednostek badawczych (struktur organizacyjno-prawnych) kierowanych przez wybitnych naukowców z całego świata, w których zespoły złożone z wybitnych naukowców zagranicznych i polskich reprezentujących różne specjalizacje naukowe będą realizować badania naukowe i prace rozwojowe na najwyższym światowym poziomie.

 

Wsparcie powinno przyczynić się do stworzenia w Polsce wyspecjalizowanych, wiodących w skali światowej jednostek naukowych stosujących najlepsze światowe praktyki w zakresie:

- identyfikowania programów i tematów badawczych;
- polityki personalnej oraz zarządzania pracami B+R;
- komercjalizacji wyników prac B+R.

 

Jednostki te będą prowadzić badania naukowe i prace rozwojowe zgodnie z przyjętą agendą badawczą, która zgodnie z definicją musi wskazywać problem naukowy – wyzwanie i sposób podejścia do rozwiązania tego problemu. Zarówno wyzwanie naukowe stawiane przed jednostką realizującą MAB, jak i proponowane metody rozwiązania go muszą być na tyle ciekawe dla środowiska naukowego na całym świecie i przedsiębiorców, aby wyniki uzyskane w związku z prowadzonymi badaniami były publikowane w najlepszych czasopismach i prezentowane na najbardziej prestiżowych konferencjach a wypracowana własność intelektualna mogła być właściwie wdrażana. Zaproponowany problem badawczy musi być zgodny z listą Krajowych Inteligentnych Specjalizacji (KIS) – wykaz KIS jest udostępniony w części Dokumenty do pobrania.

 

Program Międzynarodowe Agendy Badawcze może również służyć wsparciu projektów realizowanych w ramach konkursu Teaming stanowiącego jedno z działań w programie ramowym UE Horyzont 2020. Wnioski składane do Fundacji przez uczestników programu Teaming muszą spełnić te same warunki konkursowe co wnioski składane przez innych kandydatów.

 

Szczegółowe informacje dotyczące programu:

http://www.fnp.org.pl/oferta/miedzynarodowe-agendy-badawcze-mab/