COST
Europejski Program Współpracy w Dziedzinie Badań Naukowo-Technicznych (European Cooperation in the field of Scientific and Technical Research), znany pod akronimem COST, to utrzymywana wspólnie przez 34 państwa europejskie i Izrael (państwo współpracujące), struktura instytucjonalna, której najważniejszym zadaniem jest organizowanie współpracy naukowo-technicznej krajów członkowskich. COST umozliwia koordynację na szczeblu europejskim przedsięwzięć badawczych o określonej tematyce, prowadzonych w różnych krajach w ramach Akcji COST.
Od chwili powstania COST ukierunkowany jest na prowadzenie badań podstawowych oraz prac badawczych stanowiących pomost pomiędzy badaniami podstawowymi a pracami rozwojowymi, przy czym duża uwaga przywiązywana jest do projektów zorientowanych na potrzeby społeczeństw. COST ciągle odgrywa ważną rolę w promowaniu rozwoju współpracy naukowo-technicznej w Europie, tym samym przyczynia się do zwiększania synergii i tworzenia sieci, jak również pomaga w rozwoju integracji europejskiej. Badania prowadzone w ramach programu COST są finansowane bezpośrednio przez prowadzące je kraje, a jedynie koszty koordynacji są pokrywane z budżetu Programu.
W 7. Programie Ramowym Europejska Fundacja Nauki (ESF) nadal będzie zarządzać sięcią COST, Komisja Europejska i ESF podpisały w tym celu stosowną umowę. W 6. Programie Ramowym wsparcie Unii Europejskiej dla sieci COST wyniosło 80 milionów euro; w 7.PR kwota ta ma wzrosnąć do 210 milionów euro. Większy budżet pozwoli sieci na rozszerzanie działalności i zwiększenie wsparcia zarówno dla komisji naukowych i technicznych, jak i dla działań COST (sieci badaczy). W umowie zawartej przez Komisję Europejską i ESF ustalono szereg pakietów prac, w których wzrost nakładów finansowych przekłada się na nowy lub rozszerzony zakres działalności, opracowanie nowych koncepcji dotyczących interdyscyplinarnych inicjatyw naukowych oraz szersze wykorzystywanie europejskiej polityki bliskiego sąsiedztwa. Ponadto większy nacisk zostanie położony na angażowanie podmiotów zewnętrznych i komunikację.
Z sieci COST, ustanowionej w 1971 r., korzystają obecnie badacze w 35 krajach europejskich w ramach współpracy obejmującej wspólne projekty badawcze wspierane przez fundusze krajowe.
Obszary badawcze COST:
- Biomedicine and Molecular Biosciences,
- Chemistry and Molecular Sciences and Technology,
- Food and Agriculture,
- Earth System Science and Environment Management,
- Forests, their Products and Services,
- Individuals, Societies, Cultures and Health,
- Information and Communication Technolgies,
- Materials, Physical and Nanosciences,
- Transport and Urban Development.
Szczegółowe informacje znajdują się na stronie: http://www.cost.eu/