Fundusz Badawczy Węgla i Stali
Fundusz Badawczy Węgla i Stali wspiera projekty badawcze w sektorze węgla i stali. Projekty te obejmują: procesy produkcji, stosowania, wykorzystania i przekształcania zasobów, bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony środowiska oraz ograniczenia emisji CO2 z wykorzystaniem węgla i produkcji stali.
Program zapewnia pomoc finansową projektom i innym działaniom poprzez wspieranie współpracy między przedsiębiorstwami, ośrodkami badawczymi i uczelniami.
W programie mogą uczestniczyć przedsiębiorstwa, instytuty badawcze lub osoby fizyczne mające siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Państwa Członkowskiego, pod warunkiem, że ich zamiarem jest prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej lub mogą one znacząco się przyczynić do takiej działalności.
Kwalifikujące się działania:
- projekty badawcze,
- projekty pilotażowe,
- projekty demonstracyjne,
- środki towarzyszące,
- działania wspierające i przygotowawcze.
Funduszem zarządza Komisja Europejska przy wsparciu Komitetu ds. Węgla i Stali, Grup Doradczych ds. Węgla i Stali oraz Grup Technicznych ds. Węgla i Stali.
Szczegółowe zaproszenia do składania wniosków zawierają terminy i warunki składania wniosków, w tym informację czy procedura jest jedno- czy dwuetapowa, oraz terminy i warunki oceny wniosków, priorytety, przewidywana kwotę wsparcia finansowego.
Termin składania wniosków do Komisji Europejskiej upływa 15 września każdego roku.
Informacje na temat zasad uczestnictwa i podstaw prawnych programu, wzory formularzy i dokumenty znajdują się na stronie Funduszu Badawczego Węgla i Stali, zakładka: "Submit a proposal".
Program badawczy realizowany jest na podstawie umów w sprawie dotacji na BRT (badania i rozwój technologiczny) opartych na podziale kosztów.
Maksymalna całkowita kwota wkładu finansowego (% kosztów kwalifikowalnych) wynosi:
- do 60% dla projektów badawczych,
- do 50% dla projektów pilotażowych i demonstracyjnych,
- do 100% dla środków towarzyszących, działań wspierających i przygotowawczych.
Koszty kwalifikowalne:
- koszty sprzętu,
- koszty związane z pracownikami,
- koszty operacyjne,
- koszty pośrednie.
Decyzja Rady z dnia 29 kwietnia 2008 r. w sprawie przyjęcia Programu badawczego Funduszu Badawczego Węgla i Stali i wieloletnich wytycznych technicznych dotyczących tego programu - polska wersja językowa.
Szczegółowe informacje dotyczące Funduszu Badawczego Węgla i Stali znajdują się na stronie Komisji Europejskiej: http://ec.europa.eu/research/industrial_technologies/rfcs_en.html