Consortium agreement

Umowa Konsorcjum (Consortium agreement) jest to umowa podpisywana pomiędzy partnerami Konsorcjum realizującego projekt. Komisja Europejska nie jest jej stroną. Zawarcie jej jest obowiązkowe chyba, że co innego wynika z wezwania do składania wniosków (call fiche). Nawet jeśli umowa taka nie jest wymagana prawnie, to jej zawarcie jest zalecane. Jest pomocna w porządkowaniu wewnętrznych relacji w Konsorcjum, określa zasady jego działania.

Umowa Konsorcjum powinna być podpisana przed zawarciem Umowy o grant (Grant agreement) ze Wspólnotą Europejską. Wyjątek stanowią projekty na rzecz MŚP, kiedy to Umowa konsorcjum podpisywana jest w pierwszych miesiącach trwania projektu.

 

Umowa Konsorcjum powinna regulować między innymi:

  • wewnętrzną organizację konsorcjum (strukturę, organy, sposoby podejmowania decyzji),

  • zasady podziału wkładu finansowego Komisji (w tym ewentualnych przesunięć pierwotnego budżetu),

  • zasady dotyczące własności intelektualnej i poufności,

  • procedury rozstrzygania sporów,

  • zasady odpowiedzialności (wewnętrznych rozliczeń).


Umowa konsorcjum musi być zgodna z postanowieniami Umowy o grant. Jeśli brak tej zgodności, pierwszeństwo mają regulacje Umowy o grant. Nie istnieje żaden obligatoryjny wzór Umowy konsorcjum, aby jednak ułatwić uczestnikom 7.PR, Komisja Europejska sporządziła niewiążący poradnik dotyczące zawartości Umowy konsorcjum. Poradnik dostępny jest na stronie: ftp://ftp.cordis.europa.eu/pub/fp7/docs/checklist_en.pdf - Checklist for the Consortium Agreement for FP7 projects.

Ułatwieniem w konstruowaniu własnego porozumienia konsorcjum mogą być umowy modelowe, opracowane przez podmioty związane z programami ramowymi UE. Najbardziej znany model to:

- modele stworzone w ramach projektu DESCA:
Modele te zostały stworzone przez organizacje związane z tematyką Programów Ramowych WE. Są one dostosowane do kilku rodzajów projektów i dostępne na stronach serwisu: http://www.desca-fp7.eu/


Inne umowy między partnerami

- Umowa o poufności:
Udostępnianie partnerom cennych, poufnych informacji jest zazwyczaj niezbędne na etapie przygotowania projektu. Zaleca się w związku z tym podpisanie odpowiednich porozumień mających na celu zagwarantowanie, że informacje te nie zostaną, choćby przez zwykłe zaniedbanie ujawnione osobom trzecim.

- Umowa o współpracy:
Nie należy mylić tej umowy z umową konsorcjum. Strony (partnerzy) mogą przed podpisaniem umowy konsorcjum zawrzeć szersze porozumienie dotyczące ustalenia zasad wzajemnej współpracy. W ramach tej umowy można określić:

  • podział obowiązków związanych z przygotowaniem wniosku o dofinansowanie oraz kosztów z tego wynikających,
  • ustalenie struktury organizacyjnej i sposobu podejmowania decyzji,
  • ustalenie sposobu komunikacji między partnerami,
  • regulacje dotyczące informacji poufnych (jeśli nie została zawarta osobna umowa o poufności),
  • zobowiązanie do nie uczestniczenia w podobnych wnioskach konkursowych.

Źródło: Serwis internetowy KPK.