Nauka i biznes otwarte także na panie

Dzięki gościnności ks. prof. Stanisława Zięby, Prorektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II oraz władz Instytutu Biotechnologii KUL, 13 kwietnia br. we właśnie oddanym do użytku budynku biotechnologii odbyła się konferencja pt.: „NAUKA i BIZNES miejscem dla kreatywnych kobiet”. Zgodnie z hasłem przewodnim spotkania, z zaproszenia skorzystały głównie panie, począwszy od studentek przygotowujących prace dyplomowe, poprzez asystentki, doktorantki aż do kobiet zatrudnionych w nauce lub zamierzających otworzyć działalność gospodarczą w oparciu o własne pomysły i rezultaty badań.

 

Konferencję rozpoczął dr inż. Andrzej Stępniewski, koordynator punktu kontaktowego, witając przybyłych gości oraz przedstawiając program spotkania. Zaraz po nim wystąpiła p. Maria Majdrowicz, Dyrektorka Komunikacji Korporacyjnej L’Oréal Polska, która zaprezentowała stypendia przyznawane przez polski oddział tej znanej marki kosmetycznej. Laureatkami konkursu L’Oréal Polska-UNESCO dla Kobiet i Nauki" (http://tiny.pl/hplrp) mogą zostać jedynie panie, które prowadzą badania medyczne, biologiczne lub biotechnologiczne. W jednej z poprzednich edycji tego konkursu stypendium otrzymała dr Kamila Wojas-Krawczyk z Katedry i Kliniki Pneumonologii, Onkologii i Alergologii, Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Pani doktor chętnie podzieliła się z uczestnikami konferencji wrażeniami z realizacji swojego stypendium.

M.Majdrowicz konferencja
p. Maria Majdrowicz, Dyrektorka Komunikacji Korporacyjnej L’Oréal Polska (fot. A. Stępniewski)    dr Kamila Wojas-Krawczyk, laureatka stypendium L’Oréal Polska (fot. A. Stępniewski)   

 

Jak się okazało, na zwiększeniu udziału pań w sferze badawczo-rozwojowej zależy także wydawcom magazynów poświęconych modzie, o czym zapewniła wszystkich zgromadzonych p. Izabela Skonieczna, Brand Manager ELLE. Ten popularny wśród kobiet miesięcznik oferuje bowiem wspólnie z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego stypendia wspierające rozwój kariery naukowej w ramach programu „Dziewczyny Przyszłości – Śladami Marii Skłodowskiej-Curie” (http://tiny.pl/hplrl). Zwyciężczyni konkursu otrzymuje nagrodę w wysokości 20 000 złotych natomiast 10 kolejnych laureatek uzyskuje możliwość udziału w dowolnie wybranej konferencji naukowej w Europie. Budżet konkursu uzależniony jest od dochodów uzyskanych z licytacji na jednym z popularnych internetowych portali aukcyjnych, na której wystawione zostały kreacje znanych projektantów mody.

Ostatnią inicjatywą skierowaną wyłącznie do kobiet był program przygotowany przez firmę J.J. Darboven, producenta między innymi wysokogatunkowej kawy Idee Kaffee. „Darboven Idee Grant” (http://tiny.pl/hplr4) to konkurs dla przedsiębiorczych pań, które mają innowacyjny pomysł na uruchomienie własnej działalności gospodarczej. Do udziału w konkursie zachęcał uczestniczki konferencji p. Wojciech Ziółkowski, członek Biura Organizacyjnego konkursu. A jest o co walczyć, bowiem do zdobycia jest nagroda pieniężna w niebagatelnej wysokości 100 tys. złotych. Firma nie stawia żadnych warunków co do sposobu wydania tych pieniędzy.

I. Skonieczna W. Ziółkowski
p. Izabela Skonieczna, Brand Manager ELLE 
(fot. A. Stępniewski)  
p. Wojciech Ziółkowski, członek Biura Organizacyjnego konkursu „Darboven Idee Grant”  (fot. A. Stępniewski)  

 

Kolejne oferty prezentowane w trakcie konferencji adresowane były do szerszego grona odbiorców. Tak było z programami Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które omówiła p. Magdalena Maciejewska, Dyrektor Departamentu Instrumentów Polityki Naukowej MNiSW. Pokaźnym budżetem przeznaczonym na wsparcie prac badawczych dysponuje ponadto Fundacja na rzecz Nauki Polskiej, której ofertę programową przedstawiła p. Krystyna Frąk.

M. Maciejewska K. Frąk
p. Magdalena Maciejewska, Dyrektor Departamentu Instrumentów Polityki Naukowej MNiSW
(fot. A. Stępniewski)
p. Krystyna Frąk, Fundacvja na rzecz Nauki Polskiej
(fot. A. Stępniewski)

 

Jeśli kogoś nie przekonały inicjatywy krajowe, może skorzystać z programów stypendialnych oferowanych przez Komisję Europejską. A te, jak objaśniała p. Justyna Szady-Nazarewicz z lubelskiego RPK, są naprawdę interesujące. Chodzi rzecz jasna o akcje Marie Curie z programu szczegółowego Ludzie – jednej z inicjatyw 7 Programu Ramowego. Wystarczy wspomnieć, iż nie ma tu ograniczeń tematycznych ani ze względu na wiek potencjalnego uczestnika stypendium. Liczy się głównie jego doświadczenie i gotowość, by w celu realizacji grantu zmienić czasowo kraj pobytu. Zachętą do aplikowania może być również wysokość stypendium oraz dodatki związane z wyjazdem.

J. Szady-Nazarewicz
p. Justyna Szady-Nazarewicz, RPK Lublin 
(fot. A. Stępniewski)  

 

Mimo, iż konferencja odbywała się w piątek „trzynastego”, uczestnicy licznie się na niej stawili. Cieszy również fakt, że wbrew tytułowi konferencji na sali nie zabrakło mężczyzn. Wszyscy obecni z zainteresowaniem słuchali prelegentów a także zadawali im szczegółowe pytania dotyczące finansowania badań naukowych oraz stypendiów i nagród. Dla wielu konferencja była pierwszym krokiem do złożenia wniosku. Zachęcamy do postawienia kolejnych kroków, których ukoronowaniem może być wygranie któregoś z ww. konkursów. W celu zapoznania się ze szczegółowymi warunkami konkursów prosimy odwiedzać strony internetowe właściwych instytucji lub strony RPK Lublin.

Michał Marszałowicz
RPK Lublin