Systemy finansowania

Działania wspierane w ramach 7. Programu Ramowego są finansowane poprzez różne systemy finansowania.  Decyzje dotyczące programów szczegółowych, programy prac (Work Programme) i zaproszenia do składania wniosków (Call Fiche) określają:

  • rodzaj systemu wykorzystywanego do finansowania różnych działań,
  • kategorie uczestników, które mogą z nich korzystać,
  • rodzaje działań, które mogą być finansowane w ramach każdego z tych typów.

W przypadku gdy możliwe jest wykorzystanie różnych systemów finansowania, programy prac określają, jaki system finansowania należy zastosować do tematu, którego dotyczy zaproszenie do składania wniosków.


Systemy finansowania:
 

  • Projekty realizowane w ramach współpracy (CP - Collaborative projects) - wsparcie dla projektów badawczych prowadzonych przez konsorcja z uczestnikami z różnych państw, mających na celu stworzenie nowej wiedzy, nowych technologii, produktów, demonstracji lub wspólnych zasobów przeznaczonych na badania. Rozmiar, zakres i wewnętrzna organizacja projektów mogą być różne w zależności od dziedziny i tematu. W zależności od wyznaczonego celu, możliwa jest realizacja projektów dotyczących ukierunkowanych działań badawczych na małą lub średnią skalę (small or medium-scale focused research projects) lub projektów integrujących na dużą skalę (large-scale integrating projects).
  • Sieci doskonałości (NoE - Networks of Excellence) - wsparcie wspólnego programu działań, wdrażanego przez wiele organizacji badawczych łączących swoje działania w danej dziedzinie, prowadzonych przez zespoły badawcze w ramach współpracy w dłuższym okresie.
  • Działania koordynacyjne i wspierające (CSA - Coordination and Support Actions) - wsparcie dla działań mających na celu koordynację i wspomagania działań i polityk badawczych (tworzenie sieci, wymiany, międzynarodowy dostęp do infrastruktur badawczych, prace studyjne, konferencje).
  • Wsparcie na rzecz badań pionierskich (Support for "frontier" research) - wsparcie dla projektów prowadzonych przez pojedyncze, krajowe lub ponadnarodowe, zespoły badawcze. System wykorzystywany do wspierania inicjowanych przez samych naukowców projektów badawczych przekraczających granice dzisiejszej wiedzy, finansowanych w ramach Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych.
  • Wsparcie na rzecz kształcenia i rozwoju kariery naukowców (Support for training and career development of researchers) - wsparcie na rzecz kształcenia i rozwoju kariery naukowców, w szczególności wykorzystywane do realizacji działań programu Marie Curie.
  • Badania na rzecz określonych grup (zwłaszcza MŚP) (Research for the benefit of specific groups (in particular SMEs) - wspieranie projektów badawczych, w ramach których większa część badań i rozwoju technologicznego prowadzona jest przez wyższe uczelnie, ośrodki badawcze lub inne podmioty prawne, na korzyść określonych grup, zwłaszcza MŚP lub ich stowarzyszeń.