Pomysły

Celem programu IDEAS (POMYSŁY) jest wzmocnienie jakości, dynamiki i kreatywności badań europejskich oraz poprawa atrakcyjności Europy dla najlepszych naukowców zarówno z państw europejskich, jak i państw trzecich oraz dla inwestycji w badania ze strony przemysłu przez zapewnienie ogólnoeuropejskiego konkurencyjnego systemu finansowania - na zasadzie uzupełnienia "badań pionierskich" prowadzonych przez poszczególne zespoły badawcze.

Program wspiera indywidualne projekty, które mogą być realizowane w dowolnej dziedzinie naukowych i technologicznych badań podstawowych wchodzącej w zakres badań wspólnotowych w 7.PR, łącznie z naukami inżynieryjnymi, społeczno-ekonomicznymi i humanistycznymi. Program będzie kierował się podejściem opartym na "inspirowaniu przez naukowców" - będzie wspierał projekty dotyczące zagadnień wybranych samodzielnie przez naukowców, które mieszczą się w zakresie zaproszeń do składania wniosków. Wnioski będą oceniane jedynie na podstawie kryterium doskonałości w ramach oceny niezależnych ekspertów oraz przy uwzględnieniu doskonałości nowych grup, naukowców nowego pokolenia, jak również zespołów o ustalonej pozycji i przy zwróceniu szczególnej uwagi na wnioski o wybitnie pionierskim charakterze i odpowiednio wysokim stopniu ryzyka. 

Działania w ramach programu szczegółowego POMYSŁY, będą realizowane przez European Research Council - Europejską Radę ds. Badań Naukowych (ERBN). Jest to pierwsza paneuropejska agencja kierująca i wspierająca finansowo badania typu frontier research. Głównym zadaniem Rady Naukowej jest budowa ogólnej strategii naukowo-badawczej programu. Rada ma w pełni odpowiadać za decyzje określające rodzaj badań, które mają być finansowane oraz gwarantować naukową jakość działania. ERC będzie mieć znaczny zakres autonomii gwarantowany przez Komisję Europejską. Komisja zapewni, aby ERC działała zgodnie z zasadami doskonałości naukowej, autonomii, wydajności i przejrzystości oraz ściśle przestrzegała strategii i metodologii wdrażania ustalonej przez Radę Naukową. Powołana w 2005 r. Rada Naukowa ERC składa się z 22 najwyższej rangi przedstawicieli europejskiego środowiska naukowego z 17 krajów Europy.

 

Badania typu frontier research:

  • badania pionierskie, poznawcze, teoretyczne i doświadczalne,
  • prowadzące do tworzenia nowej wiedzy, fundamentalnych odkryć, przełomowych wyników, zmieniające rozumienie świata,
  • obarczone wysokim ryzykiem naukowym,
  • multi-, inter- i transdyscyplinarne (łączenie róznych dyscyplin, różnych koncepcji, technik, metodologii),
  • wymagające w wielu przypadkach współpracy ośrodków naukowych i badaczy na poziomie europejskim.

Specyfika grantów European Research Council:

  • Projekty będą realizowane przez zespoły badawcze (a nie sieci naukowe czy konsorcja), tworzone i kierowane przez Głównego Badacza (Principal Investigator) - lidera zespołu; możliwe są projekty jednoosobowe.
  • Zespoły badawcze mogą mieć charakter narodowy lub międzynarodowy.
  • Granty przyznawane będą instytucji goszczącej lidera (Applicant Legal Entity), pod warunkiem odpowiedniego porozumienia, zapewniającego mu niezależność; instytucją goszczącą może być przedsiębiorstwo.
  • Lider może pochodzić z dowolnego kraju świata, ale Instytucja zatrudniająca go musi znajdować się w kraju członkowskim UE lub stowarzyszonym z 7.PR.
  • Członkowie zespołu mogą pochodzić z dowolnego kraju świata.
  • Dwie umowy: pomiędzy ERC i Instytucją goszczącą oraz pomiędzy Instytucją goszczącą i liderem.
  • Granty są "przenośne".

 Typy grantów ERC:

- ERC Starting Independent Researcher Grants (ERC Starting Grants) - wsparcie rozwoju niezależnej kariery młodych, utalentowanych naukowców, pragnących stworzyć swój pierwszy zespół lub program badawczy.

- ERC Advanced Investigator Grants (ERC Advanced Grants) - wsparcie najlepszych, innowacyjnych projektów badawczych prowadzonych przez doświadczonych badaczy o ustalonej pozycji naukowej.