Możliwości

Program MOŻLIWOŚCI (CAPACITIES) zwiększy możliwości badawcze i innowacyjne w całej Europie i zapewni ich możliwie najlepsze wykorzystanie. Cel ten zostanie osiągnięty przez:

  • optymalizację wykorzystania oraz rozwój infrastruktur badawczych,
  • zwiększenie możliwości innowacyjnych MŚP oraz ich zdolności do czerpania korzyści z prac badawczych,
  • wspieranie rozwoju regionalnych klastrów badawczych,
  • uwolnienie potencjału badawczego w regionach konwergencji i regionach najbardziej oddalonych UE,
  • zbliżenie nauki i społeczeństwa w celu harmonijnego włączenia nauki i technologii do społeczeństwa europejskiego,
  • wsparcie dla spójnego opracowywania polityk w dziedzinie badań naukowych; oraz
  • działania horyzontalne i środki wspierające współpracę międzynarodową.

Infrastruktury badawcze (Research infrastructures) - optymalizacja wykorzystania i rozwój najlepszych infrastruktur badawczych istniejących w Europie oraz pomoc w stworzeniu we wszystkich dziedzinach nauki i techniki nowych infrastruktur o ogólnoeuropejskim znaczeniu, potrzebnych europejskiemu środowisku naukowemu do utrzymania się w czołówce postępu naukowego, i będących w stanie pomóc przemysłowi we wzmacnianiu podstaw wiedzy i technicznego know-how. W kontekście programu ramowego termin "infrastruktury badawcze" oznacza obiekty, zasoby lub usługi, które są potrzebne środowisku naukowemu do prowadzenia badań we wszystkich obszarach naukowych i technologicznych.  

Badania na rzecz MŚP (Research for the benefit of SMEs) - wzmocnienie możliwości innowacyjnych europejskich MŚP oraz ich wkładu w rozwój produktów i rynków opartych na nowych technologiach przez pomoc w zakresie badań zlecanych na zewnątrz (outsourcing), zwiększania wysiłków badawczych MŚP, poszerzania ich sieci, lepszego wykorzystania wyników badań i pozyskiwania technologicznego know-how, wypełnianie luki dzielącej badania naukowe i innowacje. Środki finansowe będą przyznawane za pomocą dwóch systemów: badania na rzecz MŚP oraz badania na rzecz stowarzyszeń MŚP.

Regiony wiedzy (Regions of knowledge) - wzmocnienie potencjału badawczego regionów europejskich, w szczególności przez wspieranie i zachęcanie do rozwoju w całej Europie regionalnych klastrów badawczych (research-drive clusters) skupiających szkoły wyższe, ośrodki badawcze, przedsiębiorstwa i władze regionalne.

Potencjał badawczy (Research potential of Convergence Regions)- pobudzenie wykorzystania pełnego potencjału badawczego rozszerzonej Unii przez otworzenie i rozwój istniejącej lub powstającej doskonałości w regionach konwergencji UE i regionach najbardziej oddalonych oraz pomoc w zwiększaniu możliwości efektywnego uczestnictwa naukowców w działalności badawczej na poziomie wspólnotowym.

Nauka w społeczeństwie (Science in Society) - w celu stworzenia otwartego i demokratycznego europejskiego społeczeństwa wiedzy należy pobudzać harmonijną integrację przedsięwzięć naukowych i technologicznych oraz powiązanej z nimi polityki badawczej w europejską strukturą społeczną przez popieranie w skali europejskiej refleksji i debat dotyczących nauki i technologii oraz ich relacji z całym spektrum społecznym i kulturowym.

Wspieranie spójnego rozwoju w dziedzinie badań naukowych (Support to the coherent development of research policies) - wzmacnianie skuteczności i spójności krajowych i wspólnotowych polityk badawczych oraz ich powiązań z innymi politykami, zwiększanie znaczenia badań publicznych i ich powiązań z przemysłem oraz wzmacnianie wsparcia publicznego i efektu dźwigni, jaki wywiera ono na inwestycje podmiotów prawnych.

Określone działania we współpracy międzynarodowej (International cooperation)- Wspólnota Europejska, aby stała się konkurencyjna i odgrywała wiodącą rolę w świecie, potrzebuje silnej i spójnej międzynarodowej polityki w dziedzinie nauki i technologii. Działania międzynarodowe prowadzone w ramach różnych programów 7.PR zostaną włączone w kontekst ogólnej strategii współpracy międzynarodowej.

 

Program MOŻLIWOŚCI ma również na celu:
 

  • wspieranie spójnego kształtowania polityk,
  • uzupełnianie programu WSPÓŁPRACA,
  • wnoszenie wkładu do polityk i inicjatyw UE mających na celu zwiększenie spójności i wpływu polityk Państw Członkowskich,
  • synergię z polityką spójności i polityką regionalną, funduszami strukturalnymi, programami edukacyjnymi i szkoleniowymi oraz programem na rzecz konkurencyjności i innowacji (CIP).