Ludzie
Celem programu LUDZIE (PEOPLE) jest ilościowe i jakościowe wzmocnienie potencjału ludzkiego w zakresie badań i technologii w Europie poprzez: wzbudzanie zainteresowania zawodem naukowca, zachęcanie europejskich naukowców do pozostania w Europie i przyciąganie naukowców z całego świata, zwiększanie atrakcyjności Europy dla najlepszych naukowców.
Ogólne cechy programu:
- działania skierowane są do osób, które ukończyły studia wyższe uprawniające do otwarcia przewodu doktorskiego,
- udział w poszczególnych akcjach zależy od długości stażu naukowego: początkujący naukowcy - do 4 lat stażu, doświadczeni - stopień doktora lub powyżej 4 lat stażu,
- program wspiera mobilność naukowców rozumianą jako przekraczanie granic państwowych oraz sektorowych (nauka-przemysł),
- obszary i tematy naukowe proponowane są przez naukowców,
- nacisk będzie kładziony na aktywny udział przemysłu, szczególnie MŚP,
- nacisk na aktywny udział kobiet w pracach badawczych (40%),
- działania otwarte są na udział naukowców z krajów trzecich,
- przy realizacji programu i finansowaniu projektów brane będą pod uwagę oferowane warunki pracy, przejrzystość rekrutacji oraz możliwości rozwoju kariery w oparciu o zapisy Europejskiej Karty Naukowca i Kodeksu Postępowania przy rekrutacji pracowników naukowych.
Program PEOPLE składa się z akcji Marie Curie podzielonych na pięć grup, skierowanych do naukowców pracujących w sektorze publicznym i prywatnym, będących na różnych szczeblach kariery zawodowej. Akcje te rozpoczynają się od początkowego kształcenia dla ludzi młodych, po kształcenie ustawiczne i rozwój kariery doświadczonych naukowców włącznie z ułatwianiem powrotu do kariery naukowej po przerwie.
-
Kształcenie początkowe naukowców w celu poprawy ich perspektyw zawodowych w sektorze publicznym i prywatnym, m.in. poprzez poszerzenie ich umiejętności ogólnych i naukowych, w tym kwalifikacji związanych z transferem technologii oraz przedsiębiorczością, oraz zainteresowanie większej liczby młodych ludzi karierą naukową. Zostanie to zrealizowane przez sieci "Marie Curie", wsparcie umożliwiające naukowcom dołączenie do istniejących zespołów badawczych. Członkowie ponadnarodowych sieci muszą wykorzystywać komplementarność swoich kompetencji poprzez zintegrowane programy szkoleniowe. Wsparcie zostanie udzielone w zakresie rekrutacji naukowców na wczesnych etapach kariery, organizowanie szkoleń w celu transferu wiedzy i nadzoru otwartych również dla naukowców spoza sieci oraz osób zajmujących wyższe stanowiska akademickie lub stanowiska w przemyśle.
Realizacja: Akcje Marie Curie: Initial Training Networks (ITN).
-
Kształcenie przez całe życie i rozwój kariery w celu wspierania rozwoju kariery doświadczonych naukowców. Mając na uwadze uzupełnianie lub uzyskiwanie nowych umiejętności i kompetencji oraz polepszanie interdyscyplinarności/wielodyscyplinarności lub mobilności międzysektorowej, przewiduje się wsparcie dla naukowców ze szczególnymi potrzebami w zakresie dodatkowych/uzupełniających się umiejętności i kompetencji, dla naukowców, którzy chcą po przerwie kontynuować karierę naukową oraz dla (ponownej) integracji naukowców przebywających na dłuższych kontraktach w Europie, także w ich kraju ojczystym, po pobycie za granicą. Działanie to będzie realizowane poprzez indywidualne stypendia przyznawane bezpośrednio na poziomie Wspólnoty oraz poprzez współfinansowanie programów regionalnych, krajowych lub międzynarodowych, pod warunkiem spełnienia kryteriów europejskiej wartości dodanej, przejrzystości i otwartości.
Realizacja: Akcje Marie Curie: Intra-European Fellowships for Career Development (IEF), Career Integration Grants (CIG), Co-funding of Regional, National and International Programmes" (COFUND).
-
Współpraca pomiędzy przemysłem a środowiskiem akademickim to wspieranie programów współpracy długoterminowej między środowiskiem akademickim a przemysłem, w szczególności MŚP, mające na celu pobudzenie mobilności międzysektorowej oraz zwiększenie wymiany wiedzy poprzez partnerstwa w zakresie badań, wspierane przez angażowanie doświadczonych naukowców na potrzeby partnerstwa, wymianę personelu między obydwoma sektorami w drodze oddelegowania i poprzez organizację wydarzeń.
Realizacja: Akcje Marie Curie: Industry-Academia Partnerships and Pathways (IAPP).
- Stypendia międzynarodowe w celu poprawy jakości badań w Europie poprzez przyciągnięcie utalentowanych naukowców spoza Europy i wspieranie korzystnej dla obu stron współpracy naukowej z naukowcami spoza kontynentu. W tym celu przewiduje się stypendia dla europejskich naukowców podejmujących badania poza Europą (zawierające obowiązkowy etap po powrocie), stypendia dla naukowców spoza Europy podejmujących działalność w Europie, partnerstwa wspierające wymianę naukowców. Wspierane będą również wspólne inicjatywy organizacji europejskich i organizacji z krajów sąsiadujących z UE oraz z krajów, z którymi Wspólnota zawarła umowy o współpracy naukowej i technologicznej. Realizacja: Akcje Marie Curie: International Outgoing Fellowships for Career Development (IOF), Internationa Incoming Fellowships (IIF), International Research Staff Exchange Scheme (IRSES).
-
Działania szczegółowe wspierające utworzenie prawdziwego europejskiego rynku pracy dla naukowców poprzez usunięcie przeszkód w mobilności i rozszerzenie perspektyw zawodowych naukowców w Europie. Wspierane będą również środki zachęty dla instytucji publicznych promujących mobilność, jakość i status zatrudnionych naukowców. Ponadto, w celu zwiększania świadomości społecznej w zakresie działań "Marie Curie" i ich celów, przyznawane będą nagrody.
Realizacja: Akcje Marie Curie: Researchers' Night, Support for EURAXESS Services Network.
================================================================
FP7 Marie Curie Actions: http://ec.europa.eu/research/mariecurieactions/index.htm